Biznes i finanse
Możliwe trudności zakładania własnego przedsiębiorstwa

Zakładając własną działalność gospodarczą musimy liczyć się z wieloma formalnościami, które będziemy musieli załatwić przed rozpoczęciem faktycznego funkcjonowania firmy. Najważniejsze będzie samo założenie przedsiębiorstwa, które być może nie jest trudne, ale wymaga sporej ilości czasu. Na szczęście od pewnego momentu jesteśmy w stanie złożyć wniosek on-line. Nie zwalnia nas to jednak z konieczności skompletowania wszystkich dokumentów i późniejsze ich dostarczenie do odpowiednich urzędów oraz instytucji. Będziemy musieli spełnić wszystkie wymagania prawne, które stawiane są przedsiębiorcom. Jedną z takich rzeczy jest chociażby kasa fiskalna, która coraz częściej staje się koniecznością dla właścicieli firm. Niektórzy podatnicy są zwolnieni z konieczności jej stosowania, ale powoli zaczyna się to zmieniać. W tym roku większość osób będzie musiało się w nią zaopatrzyć, a jest to przecież dodatkowa trudność i niemały wydatek.

Wymagania prawne

Do tej pory mamy do czynienia z sytuacją, gdy konieczność stosowania kas jest nie jest wymagana od osób fizycznych bez działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, których kwota obrotu ze sprzedaży nie przekroczyła 20 tysięcy złotych. Ważne w tej kwestii jest również to, że jeżeli sprzedaż zostanie rozpoczęta pod koniec roku to wartość ta zostanie obliczona proporcjonalnie. Limit zwolnienia w tym przypadku będzie niższy – na to należy zwracać uwagę, aby przez niewiedzę nie narazić się na problem. Od początku 2015 roku bezwzględnie kasę muszą mieć osoby zajmujące się m.in. sprzedażą gazów płynnych, części do silników, sprzęt radiowego, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, płyt CD/DVD/BluRay, wyrobów tytoniowych, wyrobów alkoholowych itd. Objęte są tym również osoby wykonujące usługi np.,. przewozów pasażerskich lub bagażowych. Warto jest zwrócić uwagę na to, kiedy konieczne będzie zaopatrzenie sie w kasę fiskalną i sprawdzić czy my również będziemy objęci tym obowiązkiem.

Paragony fiskalne (pixabay.com)

Paragony fiskalne (pixabay.com)

Drukarki fiskalne

Jeżeli okaże się, że tak to konieczne będzie zaopatrzenie się w drukarki fiskalne Gdańsk. Jest to ważne, bo dzięki temu będziemy w stanie wykonywać swoją pracę w odpowiedni sposób. Nie będziemy musieli narażać się np. na inspekcję  wysoką karę finansową za niespełnienie wymagań. Dlatego zakładanie własnej działalności gospodarczej jest czasem trudniejsze niż się nam wydaje. Szczególnie pod względem prowadzenia rozliczeń i księgowości. Może kosztować nas to naprawdę sporo czasu i nerwów. Dlatego warto jest zatrudniać osoby, które będą mogły zajmować się takimi rzeczami za nas. Będziemy mogli skupić się na tym, co jest najważniejsze, czyli pozyskiwaniu klientów i zarabianie pieniędzy. Innymi rzeczami wcale nie musimy zajmować się sami, możemy korzystać z pomocy innych osób lub nawet firm świadczących usługi na zasadzie outsourcingu. Jeżeli mamy wątpliwości prawne związane z prowadzeniem własnej firmy to warto jest się dopytać osób kompetentnych, aby nie narażać się na kary finansowe lub postępowania sądowe.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *