Biznes i finanse
Pożyczki i kredyty na własną działalność

Własna działalność to przede wszystkim inwestycje. Wszystko obraca się wokół pieniędzy i z reguły jeśli chcemy mieć więcej to musimy więcej zainwestować. Tak jest zawsze, niezależnie od tego jaki biznes prowadzimy. Przykładowo inwestycja w dwa nowe stanowiska pracy w końcu się zwróci i da nam dodatkowe zyski majątkowe. Problem tylko w tym, że na urządzenie tych przykładowych dwóch stanowisk trzeba mieć sporo pieniędzy. Możemy się wspomóc w tym przypadku pożyczkami, kredytami lub dotacjami. To bardzo ryzykowna droga, bo musimy mieć pewność, że nasza firma osiągnie sukces. Takiej pewności nie ma nigdy, więc biorąc jakąkolwiek pożyczkę, rozpoczynamy grę w ciemno.

Czy warto brać kredyt na firmę?

Jest mnóstwo firm pożyczkowych, które wręcz zachęcają nas do wzięcia pożyczki lub kredytu. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku banków. Jak wiadomo kredyty na firmę nie będą wynosić 10 czy 20 tysięcy złotych, tylko dużo więcej. Musimy mieć absolutną pewność, że nasza inwestycja przyniesie dodatkowe zyski, bo w innym przypadku zostaniemy skazani na bardzo niekorzystny kredyt. Dużo lepszą opcją są dotacje oferowane chociażby przez Unię Europejską. Dotację wcale nie jest tak łatwo dostać, bo warunkiem do jej uzyskania będzie dobrze sporządzony biznesplan. Biznesplan powinien uwzględnić praktycznie całą działalność firmy i jej szansę na sukces rynkowy. Dotacje mają to do siebie, że są dużo bardziej bezpiecznym rozwiązaniem i w przypadku gdy firma jednak nie rozwinie skrzydeł to nie mamy ogromnego długu na sobie.

Spłata kredytu może zająć nam wiele lat (sxc.hu)

Zagrożenia przy kredytach

Biorąc kredyt na firmę mamy szansę się bardzo rozwinąć. Problem w tym, że przed nami stoją dwie kompletne skrajności. Z jednej strony jest szansa na naprawdę duży skok działalności i wielkie zarobki, a z drugiej kompletna porażka i upadek firmy. Niestety ryzyko jest naprawdę ogromne, a gdy firma upadnie to zostaniemy z potężnym długiem, który będzie wyjątkowo ciężko spłacić. Wiadome, że jeżeli raty będą zbyt wysokie to zainteresuje się nami komornik Kraków. W ten sposób zamiast poszerzyć swój majątek, to nasz obecny zostanie zlicytowany. Tak to niestety wygląda w kwestii biznesu i inwestując w cokolwiek musimy się liczyć z tym, że nie zawsze wszystko pójdzie po naszej myśli. Kredyty powinniśmy odłożyć na bok i jeżeli brakuje nam gotówki to jedyną sensowną opcją pozostają dotacje.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Madzia

    Na firmę to tylko dotacja. Kredyt jest zbyt ryzykowny

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *