Biznes i finanse
Własna działalność czy praca u kogoś?

Wraz z zakończeniem nauki nadchodzi obowiązek szukania pracy. Jakoś trzeba na życie zarobić. Znalezienie dobrej pracy zaraz po zakończeniu nauki szkolnej jest praktycznie niemożliwe. Jedynym wyjątkiem mogą być znajomości. Jest tak dlatego, że większość pracodawców szuka doświadczonych pracowników. Tylko jak można nabyć doświadczenie gdy nigdzie nie można się dostać? Istnieje jeszcze inna droga do pieniędzy, tylko jest ona znacznie trudniejsza. Mowa tu o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.

Praca w firmie

Mówi się że w Polsce nie ma pracy. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia na różnych serwisach, żeby obalić ten mit. Praca jest, tylko trudno się do niej dostać. Każdy pracodawca potrzebuje wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, a o to ciężko. Oczywiście są większe zakłady, które przyjmują praktycznie każdego, jednak praca w takich zakładach to zazwyczaj męczarnia i wyzysk. Pracę można szukać samemu na własną rękę lub skorzystać z pomocy instytucji. Taką instytucją jest państwowy urząd pracy. Prowadzą szerokie doradztwo w kwestii pracy i pomagają znaleźć pracę. Dla młodych osób najczęściej szukają płatnych stażów oraz dodatkowych kursów.

finanse (pixabay.com)

Własna działalność gospodarcza

Wiadome jest, że sukces własnej firmy może przynieść dużo większe zyski niż jakakolwiek praca u kogoś. Jednak, aby do tego dojść trzeba przejść trudną ścieżkę. Z początku najważniejszy jest dobry pomysł. Trzeba zastanowić się czym nasza działalność będzie się zajmować. Kolejnym istotnym elementem jest analiza rynku. Należy zwrócić uwagę na popyt w danej okolicy. Nasze usługi lub produkty muszą być w pewnym sensie unikalne. Najlepiej będzie kiedy w okolicy nie będzie żadnej konkurencji lub będzie znikoma. To daje większe szanse na przebicie i sukces. Dobrze jest jeszcze przed założeniem firmy sporządzić dobry biznesplan. Biznesplan powinien zawierać szczegółowy opis działalności, wady i zalety oraz dokładny plan finansowy zawierający planowane przychody oraz straty. Wszystko to jest dopiero początkiem trudnej drogi. Po drodze trzeba będzie jeszcze wypełnić odpowiednie dokumenty, postarać się o dotacje i przemyśleć kwestię pracowników. Wszystko to wymaga ogromnej determinacji i poświęcenia, jednak jeśli się uda to przyniesie duże zyski.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *