Dom i ogród
Beton czy granit? Kilka słów o kostkach brukowych.

Kostka brukowa to istotny i obowiązkowy element każdego domu. Oprócz funkcji estetycznej, czyli harmonizowania przestrzeni wokół domu i nadawania jej kształtu, kostka brukowa pełni także daleko posuniętą funkcję praktyczną. Bez niej przestrzeń wokół posesji byłaby umoczona w błocie, a dojście do drzwi domu czy wyjechanie z garażu graniczyłoby z cudem. Dlatego też wybierając rodzaj kostki brukowej musimy przede wszystkim postawić na solidność i trwałość. Kostka to inwestycja na długie lata, nie ma tutaj mowy więc o półśrodkach czy drodze na skróty.

2

Na rynku dostępne są tak naprawdę dwa rodzaje kostek brukowych. Najpopularniejszym i jednocześnie najtańszym tworzywem jest beton. Ze względu na swoją niezwykłą trwałość (kostka betonowa jest odporna zarówno na wysokie jak i niskie temperatury oraz na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne) z powodzeniem znajduje zastosowanie zarówno na przestrzeni przydomowej jak i przemysłowej. Obecnie betonowe kostki brukowe są dość różnorodne i atrakcyjne wizuwalnie. Można z nich także projektować wzory. Poszukując kostki betonowej zwróćmy uwagę, aby była to kostka dwuwarstwowa z warstwą spodnią o grubości 8 mm, wzbogaconą o żwir, który zdecydowanie poprawia jej parametry wytrzymałościowe. Pomimo swoich zalet warto wiedzieć, że kostki betonowe kostka betonowa nie daje nam zbyt wielu możliwości kompozycyjnych podjazdu.

Beton jest trwały, ale jeżeli zależy nam oprócz tego na stronie wizualnej, warto skierować swoją uwagę na granit.

3

Granitowe kostki brukowe to nieco droższe rozwiązanie, które z pewnością jest o wiele bardziej atrakcyjne wizualnie. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną kostek a także różną ich fakturę. Za pomocą ściśle określonego rodzaju szlifowania kostki te eksponują naturalną porowatość powierzchni, bądź są celowo postarzane, aby wyglądały szlachetnie i stylowo. Możemy także zażyczyć sobie kostkę, która wyglądem będzie przypominała stary bruk. Mamy także do dyspozycji kostkę różnej wielkości – od niewielkich kwadratowych kostek, aż po pokaźne granitowe płyty o typowo nowoczesnej stylistyce. Wszystko zależy od tego, w jakiej stylistyce jest utrzymany dom. Warto jednak wiedzieć, że mniejsza kostka daje większe możliwości kompozycyjne, możemy bez żadnego problemu wyłożyć nią kręte ścieżki i alejki. Duże płyty to ścieżki proste i o geometrycznych kształtach. Granit jest materiałem niezwykle wytrzymałym i odpornym na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest także w porównaniu z betonem o wiele bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne.

Zarówno kostki betonowe jak i granitowe cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Różnica polega w zasadzie głównie na parametrach wizualnych. Niezależnie od tego, na jaką kostkę brukową się zdecydujemy, o sukcesie całego przedsięwzięcia decyduje fachowe ułożenie kostki. Tylko dobrze położona kostka będzie trwała i niezawodna.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *