Dom i ogród
Gdy pokój dzienny jest jednocześnie sypialnią i salonem.

Salon to niezwykle ważne pomieszczenie w domu i mieszkaniu. To tutaj przyjmujemy gości, jadamy rodzinne obiady i relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Każda pani domu marzy o przestronnym i komfortowo urządzonym salonie, jednak niekiedy marzenia te nie są możliwe do zrealizowania bo ogranicza nas zarówno przestrzeń, jak i funkcje jakie pełnić ma pomieszczenie. W dwupokojowym mieszkaniu, które zamieszkuje trzyosobowa rodzina, salon z racji rozkładu i metrażu jest jednocześnie sypialnią i pokojem dziennym. To dość duże wyzwanie aranżacyjne i spory kłopot.

3

Statystyczny Polak zamieszkujący blokowe M, ma do swojej dyspozycji średnio około 60 metrów kwadratowych. To stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę potrzeby rodziny. W tym przeliczeniu nie trudno oszacować, że salony to pomieszczenia o łącznej powierzchni nie przekraczającej 20 metrów kwadratowych, w najlepszym razie – sięgającej do 25 metrów. Na tej stosunkowo niewielkiej powierzchni musimy zmieścić zarówno miejsce do spania, przechowywania i jeżeli wystarczy powierzchni – także stół z krzesłami. Oprócz tego oczywiście telewizor i sprzęt AGD. Jeszcze nie zaczęliśmy aranżacji, a już zrobiło się nieco klaustrofobicznie.

Grunt to rozplanowanie przestrzeni.

Organizując salon pełniący funkcję sypialni musimy przede wszystkim postawić na minimalizm, czyli ograniczyć ilość mebli absolutnie do koniecznego minimum, aby nie zagracić i tak już niewielkiego wnętrza. Najważniejszym meblem jest tutaj kanapa z funkcją spania. W niewielkich wnętrzach doskonale sprawdzą się kanapy w stylu nowoczesnym o ascetycznych kształtach i niezbyt masywnych oparciach. Pozwolą na zachowanie przestrzeni. Unikajmy wstawiania kanap i foteli, zamiast tego pomyślmy o pufach, które można schować pod stolik kawowy, gdy nie są potrzebne. Jeżeli marzymy o stole z krzesłami, idealny będzie delikatny szklany stół, bądź stół w jasnym kolorze. Dobrym rozwiązaniem są także stoły składane, których rozmiar dopasowujemy do okoliczności.

2

Pomieszczenia wielofunkcyjne powinny być zdecydowanie utrzymane w tonacji jasnej i neutralnej oraz wyposażone w niewielką ilość bibelotów. Każdy centymetr jest tutaj na wagę złota, nie warto więc zabierać sobie przestrzeni nadmiarem obrazów na ścianie, czy wielką masywną lampą. Kolory jasne – biel i pastele, idealnie odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. To światło jest tutaj czynnikiem, który organizuje nam pomieszczenie. Z tego też powodu nie poleca się w małych wnętrzach grubych wzorzystych firan. Lepsze będą delikatne rolety rzymskie albo ekrany, czy po prostu przewieszona na bok woalowa cienka zasłona. Warto odsłonić okno aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła.

Salon z funkcją spania co codzienność wielu mieszkańców mieszkań. Z powodzeniem można pogodzić ze sobą te dwie funkcje stosując się do powyższych wskazówek. Dobrze zorganizowane wnętrze w odpowiednich barwach daje efekt rozmnożenia metrażu, czyli sprawia, że nasz dotychczasowy ciasny i nieustawny pokój dzienny, staje się nagle wytwornym salonem.

About the author

Related Post

2 komentarze

  1. Gabrysia

    Ciężko taką przestrzeń zorganizować… Nie wyobrażam sobie szczerze mówiąc…

  2. Hania

    A my mieszkamy na 50 metrach z dwójką dzieci w dwóch pokojach. Dzieciaki w jednym no a my w drugim, który jest i naszą sypialnią i salonem. Da się 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *