Dom i ogród
Istota odpowiedniej termoizolacji domu

Najważniejsze w przypadku domów prywatnych jest ich odpowiednie ocieplenie, tak by mogły one zachować jak najwięcej ciepła przez dłuższy czas. Dzięki temu można liczyć na bardziej efektywne ogrzewanie domu, ponieważ w mniejszym tempie wymienia on ciepło. Najczęściej stosuje się ocieplanie za pomocą styropianu – jest to po prostu najbardziej opłacalne. Jednak skuteczniejsze bywa ocieplanie natryskowe, które jest droższe, ale posiada naprawdę dużą przewagę nad klasycznym ogrzewaniem. Dobrej jakości ocieplenie przynieść nam może ogromne korzyści, choć często nie zawsze istotne jest w tym przypadku samo ocieplenie ścian oraz dachu, przy pomocy dobrej jakości materiałów. Czasami bardzo duże znaczenie mają same okna lub drzwi, które z biegiem czasu zużywają się oraz przestają być szczelne, tak jak miało to miejsce za czasów nowości. Istnieje więc wiele przyczyn, które mogą powodować w domach prywatnych utratę ciepła, dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie sprawdzić, w których miejscach z domu wydostaje się najwięcej ciepła.

Utrzymanie ciepła przez dom jest całkiem istotną kwestią (pixabay.com)

Utrzymanie ciepła przez dom jest całkiem istotną kwestią (pixabay.com)

Jak sprawdzić, w jak dużym stopniu nasz dom traci ciepło?

Jeżeli zależy nam na tym, by dokładnie sprawdzić, w których miejscach z domu ucieka najwięcej ciepła, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie firmy, która zajmuje się wykonywaniem badań termowizyjnych. Dzięki temu zyskamy dokładną mapę miejsc, w których istnieją mostki termiczne. Dzięki czemu z łatwością poradzimy sobie z ich zlikwidowaniem. Takie miejsca mogą występować szczególnie w przypadku nieszczelnych okien i drzwi, ale i w przypadku samego dachu, który często po prostu nie jest w ogóle ocieplony. By dokonać takiego badania, na zewnątrz panować muszą odpowiednie warunki pogodowe. Zazwyczaj, by kamery termowizyjne mogły dać naprawdę najlepsze rezultaty, konieczne jest, by pomiędzy temperaturą wewnątrz domu, a tą na zewnątrz była różnica w postaci przynajmniej 15 st. C. Dobrze, by na zewnątrz nie przeszkadzał również deszcz i by pogoda była niemal całkowicie bezwietrzna. Najlepszymi porami roku na przeprowadzenie takiego badania jest jesień lub zima.

Najpopularniejsze metody ocieplania domu

Najbardziej klasyczną metodą ocieplania ścian domu od strony zewnętrznej jest oczywiście wykorzystanie styropianu. Styropian posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne i jest materiałem całkiem opłacalnym w stosowaniu ze względu na niezbyt wygórowaną cenę. Dom pokryty styropianem nie prezentuje się zbyt elegancko, dlatego bardzo często wykorzystuje się do jego pokrycia specjalny tynk, który nadaje budynkowi ładnego wyglądu. Na dzień dzisiejszy całkiem spora liczba osób decyduje się jednak na zastosowanie ocieplania natryskowego, które polega na pokryciu ścian domu specjalną mieszanką granulatu wełny szklanej z emulsją kleju, co pozwala na uniknięcie mostków termicznych i dokładne pokrycie jednolitą warstwą nawet bardzo nierównych powierzchni. Można w taki sposób ocieplić nawet dach oraz powierzchnie, które niekoniecznie pokryte są akurat betonem. Śmiało ocieplić można nawet powierzchnie wykonane z drewna, stali, czy aluminium, co daje sporo możliwości.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Kos

    Na własnej skórze przekonałem się, jak wiele możliwości może zagwarantować odpowiednia izolacja w domu prywatnym. Wystarczy jedno badanie termowizyjne, by wszystko się wyjaśniło.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *