Dom i ogród
Ogród – miejsce, o które warto zadbać

Ogród jest jednym z najważniejszych miejsc, w których jesteśmy w stanie spędzić letnie popołudnia. Jeżeli mamy dość przebywania w dusznych pomieszczeniach warto zainteresować się tematem zakładania ogrodów. Większość osób ma zagospodarowane podwórze, ale ciężko nazwać je pełnoprawnym ogrodem. Obecnie mamy szansę na to, aby stworzyć miejsce, które dokładnie będzie odzwierciedlać to, co powinno. Wystarczy tylko zgłosić się do firmy, która zajmuje się takimi realizacjami. Spytacie pewnie – dlaczego nie zrobić tego samodzielne? Przede wszystkim z tego powodu, że jest to bardzo trudne i bez odpowiedniej wiedzy nie uda się nam dobrać chociażby roślinności. Jeżeli zdecydujemy się na złe krzewy lub drzewka to po pewnym czasie będą zwyczajnie usychały. Wydamy masę pieniędzy na stworzenie miejsca do rekreacji, a niestety będziemy mogli się nim cieszyć tylko przez określony czas. Takie rzeczy są naprawdę ważne i warto zwracać na nie uwagę. Nie postępujmy pochopnie, bo choć temat wydaje się prosty to w rzeczywistości taki nie jest. Lepiej jest wykorzystać potencjał i możliwości ludzi, którzy się na tym znają i mają na swoim koncie udane realizacje.

Dach z trzciny

Nie oznacza to, że ogród będzie w całości stworzony przez obce nam osoby. Tak naprawdę to my będziemy o wszystkim decydowali, a projektanci jedynie uwzględnią nasze zdanie i spróbują wszystko ze sobą połączyć. Jeżeli coś będzie niepraktyczne lub niemożliwe do wykonania to spotkamy się z ich opinią. Musimy traktować takie osoby jako kogoś naprawdę ważnego i przede wszystkim mogącego nam pomóc. Po co wydawać pieniądze na wyposażenie ogrodu lub roślinność jeżeli nasze zamierzenia są nieprawidłowe i nie przełożą się na spodziewamy przez nas efekt. W ostatnich latach bardzo modne stało się stawianie altan i budynków ogrodowych, które pokryte są strzechą. Dachy z trzciny nie dość, że prezentują się świetnie to są jeszcze bardzo funkcjonalne i trwałe. Są w stanie wytrzymać nawet dekady w nienaruszonej formie. Jest to naprawdę świetne rozwiązanie i warto o tym pamiętać, gdy będziemy się decydować na projektowanie własnego ogrodu. Sama altanka powinna być centralnym miejscem w ogrodzie, w której spędzimy masę czasu.

Wejście do ogrodu (sxc.hu)

Wejście do ogrodu (sxc.hu)

Ogród i pielęgnacja

To, że będzie pokryta strzecha jest wielkim plusem. Ten materiał jest w stanie zasłonić słońce, co pozwoli nam na siedzenie w takim miejscu przez długie godziny i unikanie w ten sposób rażącego słońca. Jeżeli altana będzie dostatecznie duża to będzie mogła ona posłużyć również jako miejsce wypoczynkowe – będziemy mogli w niej postawić stół oraz krzesła lub ogrodowy komplet mebli. Pomysłów na zagospodarowanie takiej przestrzeni jest naprawdę wiele, a to na co się zdecydujemy będzie zależało już tylko od nas. Oczywiście można sugerować się radami projektantów, ale w tej kwestii to my lepiej wiemy. Ogród ma się podobać nam a nie osobom trzecim. Najważniejsze jest to, że będzie on w stanie rozwijać się w prawidłowy sposób i nie dojdzie do przedwczesnego obumarcia zieleni. Pamiętajmy tylko o właściwej pielęgnacji i przede wszystkim o skracaniu trawnika. Im więcej pracy włożymy w dbanie o to miejsce, tym lepiej będzie się prezentować.

About the author

Related Post

2 komentarze

  1. Hubert

    Szkoda, że mieszkam w bloku i nie mam nawet skrawka własnej ziemi. Uwielbiam spędzać czas na łonie natury więc taki ogród byłby dla mnie idealny.

  2. Molek

    Pomysłów na ogród jest bardzo wiele. Czasami jednak trzeba poświęcić sporo czasu, by ogród wyglądał naprawdę niepowtarzalnie.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *