Dom i ogród
Wyłącznik różnicowoprądowy – element zabezpieczeń przeciwpożarowych

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Kwestia ta jest bardzo często lekceważona przez ludzi, przez co jak pokazują statystyki, ilość pożarów, które występują w przypadku domów prywatnych wcale nie maleje, a wręcz rośnie. Jest to spowodowane często niewiedzą oraz ignorancją, ale nie można zapominać, że jednymi z częstszych przyczyn wystąpienia pożarów są również awarie instalacji elektrycznych. Dlatego tego problemu nie powinno się lekceważyć, zarówno w domu prywatnym, miejscach użyteczności publicznej oraz w przemyśle.

Ogień to poważne zagrożenie (sxc.hu)

Ogień to poważne zagrożenie (sxc.hu)

Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domach prywatnych

W domach prywatnych najczęściej stosuje się różnego rodzaju instalacje, których głównym zadaniem jest ostrzeżenie nas przed wszelkimi zagrożeniami, które związane są z powstaniem ognia. Do jednych z najpopularniejszych zabezpieczeń w domach prywatnych należą oczywiście czujki, których zadaniem jest poinformowanie nas, gdyby zaistniała możliwość wystąpienia pożaru. W przypadku domów prywatnych często zdarza się, że występują różnego rodzaju awarie instalacji elektrycznych. W takich przypadek powstanie pożaru może być niemal natychmiastowe, przez co należy zastanowić się nad innymi zabezpieczeniami. Jednymi z lepszych rozwiązań w tym przypadku są wyłączniki nadprądowe. Takie wyłączniki są jednym z podstawowych i niemal niezbędnych elementów instalacji elektrycznej w przypadku zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dzięki nim stworzenie bezpiecznej i wygodnej w użyciu instalacji elektrycznej staje się zdecydowanie prostsze. W przypadku wzrostu prądu różnicowego, tego typu wyłączniki są w stanie odciąć dopływ prądu w mgnieniu oka, dzięki czemu uniknięcie wystąpienia pożaru jest niemal pewne.

Instalacje elektryczne są częstym powodem pożarów (sxc.hu)

Instalacje elektryczne są częstym powodem pożarów (sxc.hu)

Wyłączniki te sprawdzają się również w przypadku instalacji przemysłowych

W zakładach przemysłowych instalacje elektryczne, które są tam montowane muszą być dodatkowo bezpieczne, ponieważ zależy od tego bezpieczeństwo wielu osób. Ważne jest więc, by w odpowiedni sposób zainteresować się taką instalacją, by uniemożliwić wystąpienie nawet najmniejszego pożaru. Często znajduje się tam wiele urządzeń elektrycznych, materiałów łatwopalnych, przez co ugaszenie pożaru mogłoby być maksymalnie utrudnione. Trudno określić czy dałoby się w ogóle uratować dany zakład bez odpowiednich środków zabezpieczających i gaszących. Zazwyczaj wyłączniki nadmiarowo prądowe doskonale sprawdzają się nawet w instalacjach przemysłowych, te same, które stosuje się w domach prywatnych. Są one więc całkiem uniwersalnymi, a co najważniejsze skutecznymi urządzeniami, będącymi w stanie zapewnić niesłychane bezpieczeństwo.

Trudno tak naprawdę określić, w którym miejscu prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru jest większe. W domach prywatnych często pożary spowodowane są nieszczęśliwymi wypadkami. W przypadku przemysłu częściej jednak zdarzają się różnego rodzaju awarie związane z elektryką, które są w stanie wywołać czasami nawet ogromny, trudny do ugaszenia pożar.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *