Edukacja
Dezynfekcja

Wielokrotnie spotykamy się z pojęciem dezynfekcji. Okazuje się jednak, że mało kto dokładnie wie na czym polegają te zabiegi i jakie działania wchodzą w ich zakres. Warto lepiej poznać o co w tym wszystkim chodzi, by w momencie wielkiej potrzeby wiedzieć jakie usługi nam są potrzebne.

Dezynfekcja Warszawa polega na niszczeniu wegetatywnych form mikroorganizmów. Skuteczność jej działania zależy od czasu działania oraz stężenia środka dezynfekcyjnego. Usuwa zarówno drobnoustroje jak i ich formy przetrwalnikowe (chociaż to drugie nie zawsze). Przedmiotem odkażania są przedmioty oraz powierzchni użytkowych .

lupa(sxc.hu)

lupa(sxc.hu)

Wyróżnia się dezynfekcję zapobiegawczą oraz ogniskową. Pierwsza stosowana jest w miejscach narażonych na różne zakażenia i pozwala je całkowicie zniwelować. Zazwyczaj stosuje się ją w gospodarstwach domowych, łaźniach i na przedmiotach codziennego użytku typu naczynia czy ręczniki.

Dezynfekcja ogniskowa dzieli się na bieżącą i końcową. Pierwszą stosuje się w ognisku zakażenia i jego otoczeniu czyli np. przy łóżku chorego. Końcowa jak nazwa wskazuje występuje na końcu w pomieszczeniach,  w których znajdowały się mikroorganizmy.

Istnieją trzy metody dezynfekcji: fizyczne, termiczno-chemiczne i chemiczne.

Wśród metod fizycznych można wyróżnić promieniowanie oraz użycie pary wodnej. Z kolei do czynników chemicznych należą m.in. alkohole, aldehydy, związki fenolowe i związki metali ciężkich.

Sukces dezynfekcji zależy od wielu czynników. Należą do nich w pierwszej kolejności: gatunek bakterii, liczebność oraz właściwości wybranej metody oraz stężenie środka dezynfekcyjnego oraz czas jego działania.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Jansel

    Super porady, na pewno skorzystam 😉

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *