Edukacja
Technikum kontra liceum

Młode osoby, które właśnie kończą naukę gimnazjalną stają przed dość ciężkim życiowym wyborem. Jest to poniekąd nieodpowiednie bo jak 16 letnia osoba może wybrać swój kierunek życiowy w tak młodym wieku. Większość młodzieży, która kończy szkołę średnią nie jest zadowolona ze swojego wyboru, bo w tym wieku praktycznie nie ma możliwości aby dobrze zaplanować własną przyszłość. Logicznym może się okazać pójście do liceum, bo to daje dodatkowe trzy lata na zastanowienie się, ale też marnuje trzy lata bo po liceum niestety nie ma żadnej specjalizacji.

Liceum ogólnokształcące

Liceum jest w zasadzie stworzone dla osób, które nie podjęły jeszcze kluczowej dla kształcenia się decyzji. Liceum oferuje tylko naukę ogólną, która może być przydatna tylko na studiach. Oczywiście chodzi tu ciągle o naukę ogólną, bo na studiach także pojawiają się już specjalizacje. Jeżeli zamierzamy udać się przykładowo na kierunek informatyczny po liceum, to trzeba będzie sporo nadrobić. W tej kwestii technikum będzie dużo lepszym wyborem.

szkoła (pixabay.com)

Szkoły techniczne

Popularne technikum to nauka o rok dłuższa niż w przypadku liceum. Jednak ma dużo wiele plusów z tego właśnie powodu. Oprócz nauki ogólnokształcącej, która może być na poziomie bliskim lub równym liceum, w technikum można uczyć się także przedmiotów zawodowych. To szczególnie przydatne, gdy chcemy się uczyć już w szczególnie wybranym kierunku. Technikum dużo lepiej przygotowuje nas do przyszłej pracy w zawodzie który sobie wybierzemy, ale studia także stoją przed nami otworem. W zasadzie to wybór technikum da nam dużo większe możliwości.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Daniel

    Spędziłem te cztery lata w technikum i w przeciwieństwie do moich znajomych z liceum jestem zadowolony.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *