Motoryzacja i transport
Dlaczego na oponach bez bieżnika lepiej nie jeździć po mokrej nawierzchni?

Bieżnik w przypadku wszelkich pojazdów, które na dzień dzisiejszy poruszają się po wszystkich drogach odgrywa w przypadku samochodów bardzo istotną rolę. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie samochodowi odpowiedniej przyczepności na drodze i uniemożliwienie kierowcy łatwego wpadnięcia w poślizg. Dlatego bardzo istotne jest stałe kontrolowanie, by bieżnik posiadał odpowiednią grubość. W przeciwnym wypadku, będziemy zdecydowanie bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki na drodze.

Dlaczego tak naprawdę łatwiej jest wpaść w poślizg na mokrej drodze, gdy nie ma bieżnika?

Jednym z głównych zadań bieżnika, jest odprowadzanie wody spod opon, poza nie. Dzięki temu pod oponami nie zbiera się woda, a auto może swobodnie poruszań się niemal po dowolnej nawierzchni. Jeżeli jednak auto nie posiada bieżnika, to pomiędzy oponami a nawierzchnią tworzy się warstwa wody, która powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest wpaść w poślizg. Jest to podobne uczucie jak jazda po zupełnie oblodzonej powierzchni. Takie zjawisko określa się mianem akwaplanacji. Im więcej pomiędzy oponami a nawierzchnią zbierze się wody, tym łatwiej o poślizg.

Auta muszą mieć dobre opony (sxc.hu)

Auta muszą mieć dobre opony (sxc.hu)

Opony samochodów wyścigowych

Jest to dość istotne w przypadku aut, które biorą udział w wyścigach. Ich opony bardzo często mają bardzo mały bieżnik, co w tym przypadku pozwala im osiągać na torach bardzo dobre czasy. Opony bez bieżnika zdecydowanie lepiej toczą się po torze. Dlatego auta ścigające się w czasie deszczu, muszą mieć opony dostosowane do danych warunków.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Jacek Cieśla

    Świetna strona, będę częściej zaglądał 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *