Motoryzacja i transport
Droga do uzyskania prawa jazdy

Prawo jazdy jest kluczowym elementem XXI wieku. Praktycznie każda osoba, która kończy 18 lat zapisuje się na kurs. To dlatego, że podróżowanie samochodem jest bardzo komfortowe i niezależne. Jednak sama droga do uzyskania prawa jazdy nie jest taka prosta. Egzaminy z roku na rok są coraz trudniejsze, głównie przez ilość wypadków na drogach. Bardzo duży procent wypadków jest spowodowany przez osoby młode i ogólną brawurę.

Część teoretyczna

Kursy na prawo jazdy zaczynają się od czystej teorii. Przed nami 30 godzin wiedzy na temat ruchu drogowego. Warto się solidnie skupić na tej części, dlatego że wiedza na ten temat jest bardzo obszerna i obejmuje wiele zagadnień. Część teoretyczna ma za zadanie przygotować nas głównie pod egzamin teoretyczny, który aktualnie jest bardzo ciężki. Składa się on z 32 pytań a możliwa granica błędu to maksymalnie 2 pytania. Nie jest możliwe nauczenie się wszystkich pytań, chociaż aktualnie baza jest ogólnodostępna. Składa się ona z około 3500 pytań, więc jedyna możliwość to dokładna nauka ruchu drogowego. Do kursu trzeba się wyjątkowo przyłożyć, ponieważ braki w wiedzy teoretycznej mogą odnieść się potem na drodze, a co za tym idzie skończyć się oblaniem egzaminu praktycznego.

Praktyka

Po zakończeniu teorii czeka nas 30 godzin jazdy samochodem. Oczywiście w ciągu tego czasu musimy się jeszcze nauczyć ogólnej obsługi samochodu i podstawowych części serwisowych. Zazwyczaj rozpoczęcie tej części zaczyna się na placu manewrowym. Tam instruktor tłumaczy dokładnie jak obsługiwać samochód. Jeżeli kursant dobrze sobie radzi na placu manewrowym i ruszanie z miejsca nie stanowi dla niego problemu to instruktor kieruje go w stronę miasta. Warto wspomnieć, że z początku instruktor musi być bardzo czujny i nieraz ratuje kursanta przed niebezpieczeństwem. Przez 30 godzin osoba musi sprawdzić swoją wiedzę na drodze oraz nauczyć się kilku podstawowych manewrów w ruchu drogowym. Sam egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na placu manewrowym i składa się z jazdy po łuku oraz ruszaniu pod wzniesienie. Druga część jest wykonywana na mieście i składa się z losowych elementów które osoba egzaminowana musi wykonać. Na szczęście można popełnić pojedyncze drobne błędy, jednak jeżeli błąd zostanie uznany jako zagrożenie w ruchu drogowym to niestety trzeba podejść kolejny raz.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *