Motoryzacja i transport
Przygotowanie samochodów 4×4 do jazdy

Off-road jest coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Wśród maniaków motoryzacji jest to jeden z bardziej emocjonujących sportów, który pozwala doznać w skondensowanej dawce to, co kochamy w samochodach – szybką jazdę, pokonywanie nierówności terenu, jazdę po nieprzyjaznych terenach. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się kupić samochód z napędem na cztery koła, aby w wolnej chwili móc wybrać się na bezdroża i tam spędzić kilka godzin wolnego czasu. Przed wyjazdem warto jest poświęcić trochę czasu na to, aby przygotować swój samochód do takiej jazdy. Szczególnie, że warunki już uległy zmianie, mamy do czynienia z pełnią jesieni. Warunki stają się trudniejsze, jest mokro a ziemia może być zmrożona. Jest to problem, który może powodować trudności w czasie poruszania się po trudniejszym terenie. Łatwo można się zakopać w ziemi i nie móc później wyjechać. Jeżeli chcemy uniknąć takich problemów będziemy musieli zadbać o wyposażenie samochodu.

Ogumienie samochodu

Podstawą są opony 4×4, które będą idealne dobrane do pogody i warunków w jakich będziemy jeździć. Standardowo ludzie zmieniają opony dwa razy do roku, w przypadku jazdy terenowej konieczne będzie wymienianie ogumienia znacznie częściej – w zależności od tego czy będziemy chcieli jeździć po lasach, łąkach czy piasku pustyni. Możliwości jest wiele, a my zawsze musimy mieć pełnie możliwości swojego samochodu, aby unikać zagrożenia lub też nieprzyjaznych sytuacji. Takie pojazdy używane są również do jazdy po mieście więc tutaj również trzeba zadbać o dobrą przyczepność, aby nie dochodziło do niekontrolowanych poślizgów. Samochody typu SUV również są zaliczane do pojazdów terenowych, ale ich charakterystyka jazdy jest zupełnie inna. Będzie ona wymagała odpowiedniego ogumienia – powinny być dobrane przez osoby, które znają się na rzeczy i będą w stanie nam doradzić. Poza oponami warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które pomoże nam w trakcie wyprawy.

Jazda terenowa (sxc.hu)

Jazda terenowa (sxc.hu)

Dodatkowe wyposażenie

Przede wszystkim zawsze warto jest mieć przy sobie wyciągarkę. Dzięki temu jeżeli samochód zostanie unieruchomiony to będziemy mieli szansę samodzielnie z takiego problemu wybrnąć. Przywiążemy linę do drzewa a wyciągarka będzie mogła zrobić resztę. Jeżeli nie zabierzemy ze sobą takiego sprzętu to będziemy musieli stosować się do innych metod, które nie zawsze są tak dobre i skuteczne. Poza tym warto jest zabrać ze sobą nawigację gps oraz telefon satelitarny. W miejscach, które najlepiej nadają się do jazdy często nie na zasięgu sieci, a może okazać się, że będziemy potrzebować pomocy. W takiej sytuacji uda się nam wykonać połączenie i będziemy mogli wezwać ekipę ratunkową. Zawsze dobrze jest mieć też kogoś do towarzystwa. We wszystkich sytuacjach będzie nam po prostu znacznie łatwiej wiedząc, że inne osoby są z nami i mogą przeżywać takie przygody jednocześnie. W razie potrzeby będziemy mogli też skorzystać z pomocy takiej osoby jeżeli np. konieczna będzie zmiana opony.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Kuba

    Naprawdę sporo frajdy musi przynosić jazda takimi samochodami, choć pewnie jest to też trochę kosztowne.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *