Motoryzacja i transport
Zima, czyli najtrudniejszy czas dla kierowców

Zbliżająca się wielkimi krokami zima jest najtrudniejszym okresem dla kierowców. W tym czasie mamy do czynienia nie tylko z mrozami, ale też opadami śniegu. Samochód w takich warunkach bardzo często ma problemy z tym, aby utrzymać przyczepność. Dlatego też musimy bardzo uważać w czasie jazdy, aby nie dochodziło do wielkich problemów na drodze. Musimy uważać szczególnie na mniej uczęszczanych drogach, które zwykle nie są odśnieżone i odpowiednio zabezpieczone na zimę. W przypadku dużych i ruchliwych dróg zagrożenie jest nieco mniejsze, ponieważ są one na bieżąco odśnieżane.

Dostosuj jazdę do warunków

Podstawą będzie zwolnienie prędkości do takich wartości, które będą pozwalały nam utrzymać się na drodze nawet, gdy dojdzie do poślizgu samochodu. Nie jest to wcale łatwe, bo z reguły chcemy pojechać szybciej – musimy wykazać się rozsądkiem, bo jedna błędna decyzja może zdecydować o życiu naszym oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli będziemy ostrożni to mamy gwarancję tego, że dotrzemy bezpiecznie do swojego domu czy też np. pracy.

Warto wcześniej przygotować samochód do zimy (sxc.hu)

Warto wcześniej przygotować samochód do zimy (sxc.hu)

Ogumienie

Ważna jest zmiana ogumiania. Opony zimowe mają zdecydowanie lepszą przyczepność i są w stanie lepiej odprowadzać wodę spod kół. Dzięki temu samochód lepiej trzyma się drogi i nie wpada w poślizg w takich miejscach, gdzie nie poradziłyby sobie opony letnie. Musimy zadbać, żeby mieć ogumienie w dobrym stanie. Wiele osób używa ich przez wiele sezonów, co nie jest najlepszym rozwiązaniem z możliwych. Musimy na takie rzeczy uważać, aby nie narazić się na problemy na drodze.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Witek

    Należy mieć na uwadze, że bardzo ważne jest, by poruszać się w trakcie zimy powoli i w sposób jak najbardziej rozsądny.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *