Prawo
Jak działa system prawny w Polsce?

System prawny w Polsce różni się od tego, który znamy z amerykańskich filmów i seriali. Dla ludzi wielkim zaskoczeniem jest, gdy udają się na rodzimą salę rozpraw i okazuje się, ze jej przebieg jest zgoła odmienny. Powinniśmy wiedzieć, że w naszym kraju prawo opiera się na systemie stanowionym, który uznawany jest za lepszy. Przede wszystkim jest on o wiele bardziej sprawiedliwy i przewidywalny. Nie ma takich problemów jakie często występują w przypadku innych systemów jak np. common law. Tam mamy do czynienia z większą dowolnością ze strony sędziów. W przypadku jego uprzedzenia może okazać się, że osoba niewinna będzie musiała trafić do więzienia i to na zupełnie absurdalny okres. Niestety tak funkcjonuje to prawo i my nic nie jesteśmy z tym w stanie zrobić. W Polsce są obecne różne kodeksy i przepisy, które jednoznacznie wskazują co jest dozwolone a co jest karalne. Dokładnie wiemy ile lat pozbawienia wolności nam grozi za popełnienie danego czynu.

Gdy zapada wyrok sądowy…

Po prostu dostępna są przedziały, z których możliwy jest ostateczny wyrok. Sędzia nie może według własnego widzimisię skrócić tego okresu lub też wydłużyć. Zupełnie inaczej jest w przypadku common law. Tutaj mamy do czynienia z prawem precedensowym. Ława przysięgłych jest organem sądowniczym, który określa czy osoba oskarżona jest winna czy też nie. Jeżeli okaże się, że większością głosów będą oni głosowali za uznaniem takiej osoby winnej to sędzia będzie mógł już nałożyć karę na taką osobę. Jak już zostało wspomniane – nie ma żadnych ram, którymi może się kierować więc tak naprawdę może ogłosić taką karę, która jest niewspółmiernie wysoką lub też niska do popełnionego zarzutu. Wiele osób niewinnych zostało skazanych na setki lat pozbawienia wolności. Taki problem dotyczy również naszego prawa – zdarzają się przypadku, gdy osoba niewinna trafia do więzienia. Jest to jednak stosunkowo rzadkie. Dlatego tak ważne jest, aby proces nie zakończył się przedwcześnie i każda osoba miała prawo do obrony.

Budynek sądu (sxc.hu)

Budynek sądu (sxc.hu)

Prawo do obrony

W Polsce każda osoba ma prawo do tego, aby być reprezentowana w sądzie przez osobę, która zna się na prawie i wie w jaki sposób takie rozprawy przebiegają. Jest to o tyle ważne, że większość osób nie ma pojęcia o tym jak powinniśmy zachowywać się w sądzie. Jest to o tyle stresujące, że ludzie nie są w stanie się bronić. Nie wiedzą co mówić, aby nie skierować na siebie dodatkowych podejrzeć. Dlatego też osoby ubogie, które nie mają innej możliwości mogą otrzymać adwokata z urzędu. Najlepiej jest jednak, aby reprezentowała nas kancelaria prawna. Posiadają oni zdecydowanie większe doświadczenie i możliwości i są w stanie reprezentować nas o wiele lep[iej niż ktokolwiek inny. Zyskujemy dodatkową szansę na to, że unikniemy oskarżenia i będziemy w stanie wyjść z takich rzeczy bez kary. Jest to dla nas ważne i powinniśmy zawsze zadbać o to, aby być odpowiednio reprezentowanym przez wymiarem sprawiedliwości. Jeżeli już zostaniemy skazani to bardzo trudno ubiegać się o warunkowe zwolnienie wcześniej.

About the author

Related Post

2 komentarze

  1. Lorenz

    Przydatne dla młodych prawników 🙂

  2. Kojot

    Jedyne co wiem tak na prawdę na temat prawa, to że bezwzględnie należy go przestrzegać, przynajmniej dla własnego dobra.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *