Prawo
Testy na ojcostwo

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Rozwody, rozstania czy zdrady potrafią zasiać ziarno wątpliwości odnośnie ojcostwa narodzonego w związku dziecka. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście najlepiej zrobić badania, które wykluczą lub potwierdzą nasze wątpliwości.

Badania genetyczne sa najbardziej wiarygodne, gdyż dają 99.9% pewność ojcostwa i 100% wykluczenie go. W skrócie polega na tym, iż próbki DNA ojca i dziecka porównywane są ze sobą.

Materiał do badania

ojciec(sxc.hu)

ojciec(sxc.hu)

Test DNA na ojcostwo może zostać przeprowadzony na włosie z cebulką, kawałku paznokcia, wydzielinie cielesnej czy też fragmencie naskórka. Najczęściej jednak wykorzystywana jest próbka krwi potencjalnych rodziców i dziecka, ale podobne wyniki otrzymuje się chociażby z próbki śluzówki jamy ustnej.

Profesjonalne badania DNA to dość duży koszt (ok. 1500-2000zł). Wynika to z faktu, iż wykorzystuje się w tego typu testach zaawansowaną aparaturę, a konieczne są również sterylne warunki i czas na kilkukrotne przeanalizowanie próbek w celu uniknięcia błędu. Wyniki badania można otrzymać w wybranej formie np. listownej czy telefonicznej.

Warto pamiętać, że sprawy o ojcostwo wymagają badań przeprowadzonych przez atestowane i rekomendowane przez sąd placówki. Cała procedura takiego badania musi być przeprowadzona przy świadkach, przez osobę upoważnioną zwieńczone protokołem.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Obojetna

    Czasami to jedyne rozwiązanie, ale nie wiem jak można zrobić coś takiego swojemu partnerowi…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *