Rozrywka i hobby
Języki przyszłości

Często słyszymy, jak ludzie zastanawiają się: jaki język obcy jest obecnie najbardziej przyszłościowy, znajomość którego z nich zapewni mi dobrą pozycję na rynku pracy? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak każdy z nas chociaż raz w swoim życiu na pewno spotkał się z rankingiem języków obcych.

Co brać pod uwagę, zaczynając naukę języka obcego:

  • Nasze indywidualne zainteresowania. To, jaką kulturą się interesujemy ma istotny wpływ na wyniki w przyswajaniu danego języka obcego. Jeżeli lubimy np. kulturę Japonii, oglądamy filmy anime, a sushi jadalibyśmy najchętniej siedem razy w tygodniu, to nauka języka tego kraju będzie dla nas czystą przyjemnością. Tutaj sprawdza się zasada łączenia przyjemnego z pożytecznym – cóż może być lepszego?
  • Jakie jest zapotrzebowanie na dany język na rynku pracy. Im większe zainteresowanie wybranym przez nas językiem obcym, tym lepiej dla nas. Angielski w większym lub mniejszym stopniu zna już prawie każdy, więc dla pracodawcy to nie będzie żadnym atutem. To jest bardzo często wymóg konieczny. W Polsce, poza językiem angielskim, bardzo ceniony jest język niemiecki i rosyjski. Wynika to, że nasz kraj graniczy z Niemcami i z Rosją, więc nasze państwa stale pozostają w mniej lub bardziej intensywnej relacji. Warto znać także języki „egzotyczne”, takie jak norweski, szwedzki czy niderlandzki.
  • Coś dla podróżników. Jeżeli lubisz podróżować, to warto zastanowić się nad tym, jaki język najbardziej przyda ci się podczas twoich eskapad po świecie. W krajach Ameryki Południowej porozumiesz się praktycznie wyłącznie po hiszpańsku, ale dla wielbicieli Bliskiego Wschodu to język arabski będzie tym najodpowiedniejszym. Można też postawić na języki bardziej uniwersalne – angielski, w którym dogadamy się praktycznie w całej Europie i Ameryce Północnej, a także w części Afryki, no i w Australii, hiszpański – Ameryka Południowa, Europa Południowa, rosyjski – wschód Europy, dawne kraje Związku Radzieckiego, francuski – kraje afrykańskie, Kanada, Europa.
rosja

rosja

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *