Rozrywka i hobby
Rozwój gier wideo na przestrzeni lat

Na przestrzeni lat gry komputerowe zmieniły się nie do poznania. Początkowo był to jedynie zlepek prostych pikseli, który z czasem nabierał bardziej rzeczywistych kształtów. Pierwsze produkcje były też bardzo proste pod względem mechanicznym – takie gry nie dawały zbyt wielkich możliwości graczowi, ale dalej potrafiły zapewnić rozrywkę, która do tej pory była nieznana. Za pierwszą produkcją uznaje się grę Pong. Po obu stronach ekranu znajdowały się kreski, a jedną z nich mogliśmy sterować (przesuwać w dól lub do góry). Na środku ekranu znajdował się biały punkt, który obijał się od krawędzi ekranu oraz do obu linii. W ten sposób należało odbijać wirtualną piłeczkę, aby przeciwnik (komputer) nie był w stanie odbić jej na czas. W ten sposób zdobywaliśmy punkt. Jest to nic innego jak bardzo uproszczone przestawienie gry w tenisa stołowego, czyli pospolitego ping ponga. Kolejne gry były już nieco bardziej zaawansowane. W historii gier komputerowych mocno zapisał się Arkanoid oraz jego klony.

Rozwój gier

Była to gra, która wyglądała dość podobnie do wspomnianego wcześniej Ponga. Różnica polegała na tym, że paletka znajdowała się u dołu ekranu i była ona przesuwana na bogi. Piłeczka odbijała się w podobny sposób, a Rożnicą było to, że zamiast oponenta mieliśmy różnokolorowe bloczki, które należało zbijać. Niektóre z nich wymagały dwóch uderzeń, aby się rozpaść, a inne zawierały dodatkowe bonusy. Była to gra bardziej skomplikowanej mechaniczne, a kolejne edycje tej gry w dalszym ciągu powstają. Późniejsze czasy przyniosły już bardziej zaawansowane zmiany. Bardzo popularną produkcją była gra Super Mario Bros – do dzisiaj wypuczane są kolejne produkcje sygnowane tą marką. Nie ma na świecie osoby, która nie znałaby tej gry oraz braci Mario oraz Luigi. Na tej podstawie powstawały też produkcje filmowe i telewizyjne. Nowsze produkcje przyniosły prawdziwą rewolucję i wprowadziły tryb 3D. Jedną z pierwszych gier, która oferowała taką możliwość był Quake. Gra doczekała się wielu kontynuacji, a najpopularniejszą okazał się Quake III Arena, który razem z Unreal Tournament wprowadzić rozgrywki sieciowe na zupełnie inny poziom.

Gameboy - dawniej bardzo popularna gra przenośna (sxc.hu)

Gameboy – dawniej bardzo popularna gra przenośna (sxc.hu)

Czasy najnowsze

Kolejnym przełomowym momentem były gry typu MMO. Pozwalały one na jednoczesną rozgrywkę nawet kilku tysięcy osób. Wszystkie te postacie zamknięte były w jednym świecie, gdzie wszyscy mieli wpływ na ekonomię oraz wszystkie pozostałe elementy. Obecnie gry skupiają się na grze sieciowej, ale raczej dla mniejszego grona. Problem w przypadku gier jest olbrzymia różnorodność. Każdego roku wychodzi wiele produkcji, a wszystkie z nich zasługują na zagranie. Jest to drogie hobby, na które nie każdego jest stać. Dlatego ludzie szukają sposobów, aby kupować gry taniej. Wielu z nich nie zagra w najnowsze premiery a raczej zdecyduje się kupić produkcję w tańszej reedycji. Wymiana gier Rzeszów jest też jednym z lepszych sposobów – możemy kilka starszych tytułów wymienić na wychodzącą właśnie premierę i nie wydać przy tym ani złotówki.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Gamer

    Kto by pomyślał, że gry komputerowe osiągną taki sukces.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *