Społeczeństwo
Z czym wiąże się praca na wysokości?

Jest wiele zawodów, które wymagają od nas prac na wysokościach. Szczególnie jest to widoczne w budowlance, gdzie dużo obowiązków wykonuje się na piętrach i nie ma przy tym zabezpieczeń. W kwestii zabezpieczeń bywa różnie, bo zależy to od firmy w której pracujemy. W każdym razie praca na wysokości nie należy do lekkich, bo trzeba wykonywać zazwyczaj te same czynności co na ziemi, tylko dodatkowo trzeba uważać aby nie spaść. Upadki na szczęście zdarzają się stosunkowo rzadko, ale strach nieraz robi swoje. Nie każdy da radę pracować na wysokościach ponieważ niektórzy ludzie rodzą się z lękiem wysokości. Wszystko to leży oczywiście w psychice i nie zawsze da się całkowicie to usunąć.

Badania

Aby móc pracować na wysokości trzeba mieć zrobiony szereg badań w tym badania wysokościowe. W zasadzie to badania wysokościowe niczym nie różnią się od standardowych badań. Lekarze sprawdzają głównie wzrok, który musi być dobry przy pracy na wysokości. Wyjątkiem jest posiadanie soczewek lub okularów, bo wada musi być tak czy inaczej skorygowana. Praca na wysokościach Poznań wymaga także dobrego słuchu oraz braku problemów neurologicznych. Przy badaniach sprawdzana jest jeszcze równowaga. Niestety wszystko to jest tak naprawdę za mało. Mając lęk wysokości nie powinno się przejść pozytywnie tych badań, bo taka osoba nie powinna pracować na wysokości. Tworzy bezpośrednie zagrożenie dla swojego zdrowia i naraża także innych pracowników na niebezpieczeństwo.

praca na wysokości (pixabay.com)

Odpowiedzialność

Pracując na wysokości trzeba pamiętać, że każdy praktycznie odpowiada za siebie. Ryzyko jest dużo większe niż w każdej innej pracy, a mimo to bardzo często można spotkać robotników budujących dachy i spacerujących wesoło po ich konstrukcji. W przypadku takiej pracy nie ma miejsca na pomyłkę, bo upadek z kilku metrów może skończyć się tragicznie. Dobrze jest zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie z jakimś ubezpieczycielem bo pomoże to nam odzyskać chociaż część pieniędzy na leczenie. To szczególnie będzie przydatne w czasie gdy zdarzy nam się jakiś niezbyt poważny wypadek lub złamanie nogi lub ręki. Takie sytuacje zdarzają się raz na jakiś czas i pokazują, że standardowe ubezpieczenie może wypłacić zbyt małą sumę, która nijak ma się do leczenia. W każdym razie mając jakiekolwiek wątpliwości co do pracy na wysokości, nie powinniśmy się kierować do niej pod żadnym względem.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Kamil

    Od dziecka mam taki paskudny lęk wysokości, że odczuwam go nawet na zakupach w galeriach handlowych. Nie jest to zbyt przyjemne, ale gdybym dostał taką pracę to już w ogóle nie dałbym rady

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *