Technika i przemysł
Automatyzacja zakładów produkcyjnych

W przemyśle produkcyjnym coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania mogące przyśpieszyć produkcję i pozwolić na jej automatyzację. Tak naprawdę w całym tym procesie to człowiek jest słabym ogniwem. Maszyny są w stanie pracować bez przerwy przez wiele godzin. Co prawda one również nie są niezawodne i często ulegają awarii, ale w dalszym ciągu są w stanie wypracować dziesiątki razy więcej godzin niż przeciętni ludzie. Nie potrzebują przerw pracowniczych, mogą pracować dłużej niż 8h, jak również nie potrzebują urlopów czy też zwolnień lekarskich. To powoduje, że wprowadzenie automatyzacji jest w stanie znacząco przyśpieszyć produkcję i sprawić, że będziemy mogli obsługiwać większą liczbę klientów niż maiło to miejsce dotychczas. Przeliczając to na pieniądze będziemy mogli liczyć się z dodatkowymi pieniędzmi, które będzie można np. zainwestować w rozwój firmy i jego dalszą automatyzację. Wprowadzenie takich systemów wcale nie będzie oznaczało, że ludzie staną się niepotrzebnie. Nadal potrzebni będą specjaliści z danych branż.

Taśmy przenośnikowe

Jeżeli chcemy, aby automatyzacja miała sens to musimy zadbać nie tylko o maszyny, które będą w stanie samodzielnie zajmować się wykonywaniem procesu. Prócz tego będziemy musieli położyć nacisk na transport wewnętrzny. Pozwoli on na przemieszczanie komponentów w taki sposób, aby zawsze znajdowały się one w tym miejscu, gdzie są aktualnie potrzebne. Do tego celu można użyć przenośników taśmowych, które są w stanie automatycznie przenosić produkty z jednego miejsca do innego. Ważną rolę odgrywają również taśmy przenośnikowe Kraków, które powinny być dostosowane do tego materiału , który jest w danym zakładzie przetwarzany. Inne stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym, a zupełnie inne branży związanej z jedzeniem. Muszą one spełnić pewne normy, które pozwolą na zapewnienie najwyższej jakości finalnych produktów. Jest to rozwiązanie dość proste w budowie, ale przy okazji bardzo skuteczne. Do tego stopnia, że przemysłowe rozwiązania przeniknęły też do strefy życia prywatnego. Taką automatyzację jesteśmy w stanie zauważyć w większości sklepów samoobsługowych.

Przenośniki transportowe (sxc.hu)

Przenośniki transportowe (sxc.hu)

Transport wewnętrzny

W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z taśmą przy kasie, która będzie transportowała zakupy wprost do sprzedawcy. Jest to świetne rozwiązanie, które pomoże zobrazować w jaki sposób funkcjonują przenośniki. Podobne rozwiązania stosuje się też na lotniskach, gdzie taśmy odpowiedzialne są za transportowanie walizek i innych bagaży. W przemyśle wykorzystuje się oprócz tego inne rodzaje przenośników np. płytowe lub rolkowe. To na jakie rozwiązanie się decydujemy jest zależne głównie od tego jaka jest charakterystyka komponentów, które będą na nich transportowane. Na szczęście mamy ogromny wybór sprawdzonych rozwiązań. Wystarczy zgłosić się do dystrybutora i przedstawić specyfikację, aby ten mógł znaleźć i dobrać odpowiedni rodzaj przenośnika. Będziemy mogli zauważyć, że automatyzacja transportu jest w stanie przynieść duże i pozytywne zmiany na korzyść naszego zakładu.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Forter

    takie zakłady produkcyjne są pewnie zarządzane przez osoby, które muszą mieć łeb na karku ;p

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *