Technika i przemysł
Ekologiczna energia elektryczna

Środowisko naturalne pod wpływem działań człowieka ulega degradacji. Mamy do czynienia z coraz większym i pogłębiającym się problemem z czystością wód, powietrza, gleby. Są to zmiany, które ciągle postępują i nie zapowiada się na to, aby taka sytuacja miała w najbliższym czasie się zmienić. Jest to dla nas rzeczą naprawdę istotną i nie możemy przechodzić obok tego obojętnie .tym bardziej, że mamy realne możliwości, aby taki stan rzeczy zmienić na swoją korzyść. Już teraz podejmuje się wiele działań na globalną skalę, ale w dalszym ciągu jest to za mało, aby mówić o znaczącej różnicy. Co prawda efekty nie będą widoczne od razu a jedynie za kilka kolejnych lat. Musimy jednak ciągle poprawiać swoje osiągnięcia w tej kwestii, bo jedynie w ten sposób będziemy mogli osiągnąć te rozwiązania, które są dla nas ważne. Jednym z najważniejszych zagadnień jest pozyskiwanie energii w sposób nie powodujący skażenia środowiska. Obecnie najczęściej wykorzystuje się konwencjonalne elektrownie, które sprowadzają się między innymi do tego, że do wytworzenie energii dochodzić będzie za sprawą spalania materiałów energetycznych. Zwykle jest to węgiel kamienny, ale mogą to być też inne surowce.

Prąd elektryczny

Niestety taki sposób pozyskiwania energii elektrycznych jest daleki od ideału. W wyniku spalania powstaje wiele szkodliwych gazów, które powodują nie tylko zanieczyszczenie środowiska i mogą je skazić, ale również wydobywają się gazy cieplarniane, które odpowiedzialne są za ten niekorzystny efekt. Musimy więc znaleźć inne rozwiązania, które pozwolą nam wytworzyć energie elektryczną z ominięciem tych niekorzystnych procesów. Obecnie do tego celu używa się wielu różnych rozwiązań np. ogniw fotowoltaicznych. Są one w stanie zamienić promieniowanie słoneczne w energię oraz je wykorzystać do własnych celów. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, bo sprawdza się jedynie na terenach nasłoneczniony. Poz mroku lub też w czasie pory roku, która jest deszczowa i pochmurna nie będziemy mogli liczyć na taką sprawność jaka byłaby wymagana do komfortowego korzystania. Mamy jednak inne możliwości, z których warto jest skorzystać.

Elektrownia wodna (sxc.hu)

Elektrownia wodna (sxc.hu)

Ekologia

Coraz częściej możemy spotkać się z elektrowniami wiatrowymi. Zasada działania jest bardzo prosta, ponieważ tak naprawdę sprowadza się jedynie do poruszania turbiny przez naturalny wiat. W ten sposób prądnica jest w stanie generować energie elektryczną, która następnie jest albo magazynowana albo dostarczana o mieszkaniowców. Podobnym rozwiązaniem są elektrownie wodne. W tym przypadku jednak siła wiatru została zastąpiona naturalnym prądem rzeki. Z tego właśnie powodu jest to rozwiązanie bardziej przewidywalne. Możemy dość dokładnie oszacować jej sprawność i liczyć niemal nieprzerwanie na energię elektryczną. Regulatory obrotów turbiny to jeden z parametrów, który musi być dokładnie określony, aby zapewnić jak najlepsze możliwości związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej. W ten sposób wspieramy ekologię i dbamy o środowisko naturalne.

About the author

Related Post

2 komentarze

  1. Józek

    według mnie warto jest oszczędzać środowisko, bo przecież to ważna rzecz

  2. Poro

    Dbanie o stan środowiska naturalnego, leży w interesie każdego człowieka mieszkającego na ziemi.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *