Technika i przemysł
Metrologia w praktyce

Możliwość wykonywania dokładnych pomiarów wykorzystywana jest w wielu różnych branżach. Przede wszystkim w przemyśle, gdzie dzięki temu jesteśmy w stanie spasować ze sobą dwa elementy, które muszą do siebie ściśle przylegać. Tak naprawdę w każdej branży zachodzi konieczność przeprowadzania dokładnego pomiaru, aby wiedzieć czy takie urządzenia spełniają oczekiwania czy być może konieczne będzie ich naprawienie w późniejszym etapie. Najczęściej do tego celu stosuje się zaawansowane techniki pomiarowe. Dzięki nim jesteśmy w stanie w bardzo dokładny sposób dokonać pomiarów i to na nieregularnej płaszczyźnie. Jedynym z takich rozwiązań są urządzenia, które nazywane są laser trackerami. Działają one na bardzo prostej zasadzie. Światło laserowe jest emitowane z urządzenia oraz odbijane przez retro-reflektor. Odbite światło wpada prosto do urządzenia. Na podstawie widma światła oraz jego przesunięcia jesteśmy w stanie wyliczyć czas jaki był potrzebny do przebycia takiej drogi. Znając parametry otoczenia oraz prędkość światła jesteśmy w stanie obliczyć odległość z dokładnością do mikronów.

Przyrządy pomiarowe

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które wykorzystywane są do pomiarów. Bardzo często można spotkać się w urządzeniem współrzędnościowym. Jest to stacjonarne urządzenie, które znajduje zastosowanie przede wszystkim do mierzenia niewielkich elementów. Można określić jakie mają one wymiary, jaką średnicę mają otwory czy też pod jakim kątek nastąpiło sfazowanie danego elementu. Takie pomiary są bardzo dokładne i dlatego muszą być przeprowadzane w stałych warunkach. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby temperatura była na jednakowym poziomie. Dzięki temu nie będziemy mieli przekłamań i wyniki będą porównywalne. Przyrządy pomiarowe tego rodzaju mogą być optyczne lub też stykowe. W przypadku tych pieszych mamy do czynienia z laserem. Jest to nowocześniejsze podejście, które pozwala wręcz na skanowaniu elementu i wprowadzaniu jego modelu do komputera. Takie rozwiązania są naprawdę wygodne i dlatego stosowane są stosunkowo często. Nawet mimo tego, ze cena takiego urządzenia przekracza kilkaset tysięcy złotych.

Są urządzenia, które pozwalają na bardzo dokładne pomiary (sxc.hu)

Są urządzenia, które pozwalają na bardzo dokładne pomiary (sxc.hu)

Inne możliwości

Oprócz tego stosuje się też rozwiązania, które są nieco bardziej poręczne. Są to przede wszystkim ramiona pomiarowe. W tym przypadku stosuje się różnego rodzaju stykowe elementy pomiarowe, chociaż mamy możliwość podłączenia też triangulacyjnej końcówki laserowej. W ten sposób mamy możliwość dokładnego pomierzenia danego obiektu nawet znajdując się w terenie. Jest to rozwiązanie stosowane bardzo często, bo zwykle chcemy pomierzyć takie rzeczy, które są jednak gdzieś zamontowane i dostęp do nich jest mocno ograniczony. Warto jest pomyśleć o takich rozwiązaniach oraz o tym, że można dostosować je do własnych potrzeb. W ten sposób już nigdy nie będziemy mieli problemów z dopasowaniem kilku elementów, ponieważ będą one dokładnie zmierzone i wykonane w taki sposób, że będą one łączyły się w jedną całość.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *