Technika i przemysł
Naprawa i zakup nowych telewizorów

Bardzo ciężko jest sobie wyobrazić życie bez telewizora. Miliony osób w Polsce każdego dnia zasiadają przed jego ekranem, aby oglądać programy rozrywkowe, wiadomości, seriale czy też filmy. Wiele osób nie ma w swoim domu telewizji, ale mają za to telewizor, na którym odtwarzają płyty DVD lub BluRay lub też podłączają go do swojej konsoli. Możliwości jest naprawdę dużo, ale jedno jest pewne – ciężko jest żyć w XXI wieku jeżeli nie możemy skorzystać z możliwości, które oferują nam te urządzenia. Niestety, jak cała elektronika, nie są one niezawodne i mogą się psuć na przestrzeni lat. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie czy urządzenie jest jeszcze objęte gwarancją. Jeżeli tak to będziemy mogli skorzystać z takiej możliwości, aby został on przywrócony do pełnej sprawności za darmo. Zwykle takie usterki mają jednak miejsce znacznie później, gdy gwarancja przestanie już obowiązywać.

Kiedy naprawiać telewizor?

Jest to dla nas poważny problem, z którym będziemy musieli sobie jakoś dać radę. Powinniśmy poszukać czy w gazecie lokalnej nie ma ogłoszeń takich jak naprawa telewizorów. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć taki serwis, który będzie w stanie przywrócić nasze urządzenie do pełnej sprawności. Musimy zorientować się ile kosztować będzie taka naprawa – w większości przypadków cena będzie na tyle niewielka, że bez problemów będziemy mogli zdecydować się na taką usługę. Jeżeli jednak mamy stary telewizor, który ma już kilkanaście lat i stale ulega uszkodzeniu to warto jest się zastanowić nad jego wymianą. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów i wydatków w przyszłości. Szczególnie, ze nowoczesne telewizory dają nam takie możliwości, których stare nie posiadają. Dzięki temu zyskamy na wrażeniach wizualnych i przede wszystkim na komforcie oglądania. Będziemy mieli wrażenie takie jakbyśmy się znaleźli na sali kinowej. Jest to rzecz, która z całą pewnością jest warta rozważenia. Obecnie możemy spotkać się z urządzeniami, które wyświetlają rozdzielczość 4K.

Telewizor z płaskim ekranem (sxc.hu)

Telewizor z płaskim ekranem (sxc.hu)

Nowe technologie: 4K i HDR

Dzięki temu obraz jest bardzo ostry i nawet na dużych przekątnych wygląda on po prostu bardzo dobrze. W przypadku zastosowania małej rozdzielczości do dużego ekranu będziemy mieli do czynienia ze scalingiem, czyli rozciąganiem obrazu. Będzie on wyglądał znacznie gorzej, a cała masa szczegółów po prostu przepadnie. Dlatego jeżeli lubimy oglądać filmy np. na BluRay to warto jest załatwić sobie właśnie takie odbiornik. Kolejnym trendem w przypadku telewizorów jest HDR. Jest to technologia, która pozwala na wyświetlanie obrazu o bardzo zróżnicowanej jasności. Dzięki temu możemy zachować bardzo głęboką czerń w jednym miejscu obrazu, aby w innej świecił on bardzo intensywnie. W ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać bardziej żywy obraz, który jest dodatkowo dynamiczny i lepiej odzwierciedla to, co chciał pokazać reżyser. Ten standard też nadaje się nie tylko do filmów, ale również do gier wideo. Warto jest zainteresować się tematem, bo możliwości telewizorów są nieporównywalnie większe niż jeszcze kilka lat temu.

About the author

Related Post

2 komentarze

  1. Klemens

    Wie ktoś może jak naprawić tzw. Ghosting?

  2. Świadek

    Dzisiaj raczej nie opłaca się raczej naprawiać zepsutych telewizorów. Już chyba lepiej po prostu kupić nowy. 😛

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *