Technika i przemysł
Stal, jej właściwości i zastosowanie

Jednym z najczęściej używanych materiałów konstrukcyjnych jest stal. Stosowana jest dzięki swoim właściwościom fizycznym, które zapewniają jej dużą trwałość oraz elastyczność w pewnym zakresie. Dzięki temu możliwe jest jej odkształcanie w niewielkim stopniu bez narażania całej konstrukcji na kruche pęknięcie. Z tego samego powodu nie wykorzystuje się do budowania obiektów np. żelaza, które mimo swej twardości jest również materiałem kruchym. Niewielkie odchylenia od pionu mogłyby doprowadzić do zawalenia się konstrukcji. W przypadku drapacz chmur odchylenie to jest naprawdę dość spore i wierzchołek budynku może odchylać się od pionu nawet o kilka metrów. Jest to naprawdę duża wartość, z którą powinniśmy się liczyć. TO pokazuje zarazem jak wielkich dokonań dało się dokonać współcześnie żyjącym ludziom. Zaprojektowanie konstrukcji, która nie będzie się odkształcała i jednocześnie zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa jest naprawdę trudne. Współczesne budowle projektowane są z wykorzystaniem symulacji komputerowych (numerycznych).

Rodzaje stali

Rodzajów stali jest wiele – wszystko zależy od tego jakie materiały zostaną użyte do stworzenia stopu. Czyta stal to połączenie żelaza oraz węgla (do 2% całej objętości). Możliwe jest poprawianie jej właściwości poprzez pewne dodatki w bardzo ograniczonych ilościach. Często stosowanymi pierwiastkami wzmacniającymi jest chrom, nikiel, molibden, wolfram itd. Pewnie nie raz spotkaliśmy się z określeniami, które charakteryzują stal – dla przykładu: chirurgiczna, narzędziowa, konstrukcyjna, nierdzewna, szybkotnąca itd. Otrzymuje się je właśnie poprzez zastosowanie odpowiednich dodatków. Każda taka stal dostaje swoje oznaczenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć taką, która będzie nam potrzebna w odpowiednim momencie. Jednym z takich oznaczeń jest chociażby 42CRMO4 – jest to jedna ze stali chromowo-molibdenowych często stosowanych w przemyśle. Dzięki tym dodatkom możliwe jest uzyskanie duże odporności na korozję oraz na działanie różnych kwasów. Z tego powodu wykorzystuje się ją do produkcji zbiorników i innych elementów tego rodzaju.

Stalowa powierzchnia (pixabay.com)

Stalowa powierzchnia (pixabay.com)

Materiały stosowane zamiennie

Stal jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów. Dzięki świetnym parametrom jest w stanie posłużyć do wielu zdań. Wytwarza się z niej nie tylko konstrukcje wielkich budynków, ale również inne rzeczy jak na przykład sztućce, narzędzia, ozdoby, części maszyn i urządzeń. Możliwości jej wykorzystania są naprawdę szerokie. wielką zaletą jest również cena, która zaliczana jest raczej do niskich. Lepsze parametry od stali ma np. tytan. Pod względem wytrzymałości i elastyczności jest bardzo zbliżony do stali, ale ma jedna bardzo wielką przewagę – jest o wiele lżejszy. Tutaj warto zaznaczyć od razu jaka jest jego wada. Cena tytanu jest wielokrotnie wyższa od stali i dlatego stosowany jest on jedynie w szczególnych przypadkach, gdy waga jest naprawdę rzeczą kluczową. Każdorazowe wybranie materiału ma decydujące znaczenie – od tego na co się zdecydujemy zależeć będzie efekt końcowy takiego przedsięwzięcia.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *