Zdrowie i uroda
Zasady higieny i pielęgnacji jamy ustnej

Kto nie marzy o pięknych, zdrowych i zadbanych zębach? Wiele osób dąży do tego, aby ich uśmiech prezentował się naprawdę dobrze. Pomaga to chociażby w utrzymaniu dobrych interakcji z innymi ludźmi. W Polsce żyje wiele osób, które mają problemy ze stanem swoich zębów. Wiele takich problemów wynika z zaniedbania np. braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć też nieodpowiednie odżywianie się, jak również działanie używek takich jak narkotyki, alkohol czy papierosy. Jeżeli chcemy, aby nasze zęby były zadbane i prezentowały się dobrze do późnej starości to podstawą jest odpowiednia higiena. Przede wszystkim należy zęby szczotkować za pomocą pasty do zębów. Na rynku mamy wiele różnych past – o innych właściwościach, działaniu oraz smaku. Mamy możliwość dobrania takiej, która będzie dla nas najlepsza. Niezależnie od tego na jaką się zdecydujemy to powinniśmy zachować systematyczność. Dzięki temu zatrzymamy rozwój bakterii, które odpowiadają za schorzenia zębów.

Szczoteczki do zębów

Na rynku dostępne są różne rodzaje szczoteczek. Wśród społeczeństwa pojawiają się sprzeczki dotyczące tego, które lepiej się sprawdzają – manualne czy elektryczne. Prawda jest taka, że obie technologie pozwalają na zadbanie o zdrowy i piękny uśmiech. Trzeba to tylko robić sumiennie i nie zapominać o tym, że mamy umyć żeby przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Samo szczotkowanie nie jest jednak wystarczające do tego, aby utrzymać swoje zęby w dobrym stanie. Będziemy musieli jeszcze usuwać resztki pokarmowe z przestrzeni między zębowych. Najlepiej dokonać tego za pomocą nici dentystycznych. Są one dostępne w różnych wersjach np. zapachowych lub też specjalnie woskowanych. Powinniśmy wybrać taką, która jest dla nas najlepsza i korzystnie z niej jest dla nas najłatwiejsze. Warto jest zwracać uwagę na takie rzeczy, ponieważ naprawdę ma to znaczenie i pozwala na pozbycie się resztek spomiędzy zębów, gdzie często dochodzi do powstawania zmian próchnicowych. Usuwajmy też kamień, ponieważ jego nadmiar może sprawić, że zaczniemy cierpieć na paradontozę. Jest to choroba dziąseł, która może doprowadzić do samorzutnego wypadania zdrowych zębów.

Dentysta (pixabay.com)

Dentysta (pixabay.com)

Wizyta u stomatologa

Oprócz tego warto jest stosować też płyn do płukania ust. Dzięki niemu będziemy w stanie usuwać nadmiar bakterii, które nagromadziły się w naszej jamie ustnej. Pomoże to zwalczać ryzyko wystąpienia próchnicy, jak również pozwoli nam na odświeżenie oddechu. Warto jest być pod stałą opieką ze strony stomatologa. Powinniśmy przynajmniej kilka razy w ciągu roku dokonywać przeglądu zębów. Stomatolog Chrzanów jest w stanie zbadać stan nasze jamy ustnej i jeżeli rozpozna jakieś problemy to możliwe będzie ich usunięcie. W początkowych stadiach rozwoju próchnicy usuwane jej jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej bolesne. Dlatego też warto jest chodzić do dentysty jak najczęściej, aby móc zażegnać problemy, gdy są jeszcze w zalążku.

About the author

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *