Zwierzęta
Tresowanie psów do różnych funkcji

Tresowanie psów nie należy do rzeczy prostych. Każda osoba, która miała z nimi do czynienia wie, że konieczne jest spędzenia naprawdę wielkiej ilości czasu na to, aby czegoś go nauczyć. Są jednak takie zwierzęta, które przez ludzi wykorzystywane są do pracy. Na przykład w formacjach policyjnych. Tam szkoli się te czworonogi do tego, aby były w stanie wytropić konkretne osoby po zapachu, znaleźć ładunki wybuchowe czy też narkotyki. Są one niezwykle skuteczne w tym co robią – profesjonalnie wyszkolonego psa bardzo trudno jest oszukać. Nie wystarczy zamaskować swojego zapachu, aby go zwieść. Będzie on podążał nawet za najmniejszym tropem, aż w końcu dotrze do celu. Są oczywiście takie sytuacje, w których nie będzie w stanie sobie poradzić np. po wielu dniach od zdarzenia lub w czasie ulewy. Wtedy trop się urywa i nie ma możliwości jego podjęcia.

Szkolenie psów to również zdobywanie u nich zaufania (sxc.hu)

Szkolenie psów to również zdobywanie u nich zaufania (sxc.hu)

Psy do zadań specjalnych

Psy wykorzystywane są również do innych celów. Często można spotkać tzw. psów przewodników. Są to opiekunowie osób niewidomych i ich zadaniem jest kierowanie takiej osoby w bezpieczny sposób. Dzięki niemu taka osoba nie wejdzie pod koła rozpędzonego samochodu i będzie wiedziała, w którym miejscu powinna się zatrzymać. Na dodatek taki pies jest w stanie sygnalizować niebezpieczeństwo. Mamy do czynienia również psami myśliwskimi lub też pasterskimi. Ich zadaniem jest przynoszenie i tropienie zwierzymy lub też zaganianie innych zwierząt do zagród. Są one szkolone od dawien dawana – właściwie od momentu ich oswojenia przez człowieka.

About the author

Related Post

1 komentarz

  1. Mejti

    Golden Retrievery są jednymi z najwspanialszych psów rodzinnych. Są psami bardzo inteligentnymi, dlatego bardzo często wykorzystywane są przez policję i osoby posiadające problemy ze zdrowiem. Mam Goldena już od 5 lat i nie potrafiłbym bez niego żyć. 😉

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *